Lawenda francuska czy wąskolistna. Poznaj różnice w wyglądzie i uprawie
W sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych i w kwiaciarniach panuje sezon na lawendę. Gdziekolwiek nie pójdziemy, tam unosi się jej zniewalający, kojarzący się z wakacjami na południu Francji zapach. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie wybieramy się w okolice Valensole (najpiękniej lawenda kwitnie tam w pierwszym tygodniu lipca) zawsze możemy uprawiać lawendę na naszym prywatnym tarasie lub balkonie. By było równie pięknie, warto wybrać jej odpowiednią odmianę. Bo lawendy w zależności od odmiany mają inne upodobania, a zwłaszcza odporność.
Jak wygląda lawenda wąskolistna
Lawenda wąskolistna jest najpowszechniej uprawianym gatunkiem lawendy w Polsce. Znanych jest jej ponad 200 gatunków! Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Lavandula angustifolia nazywana jest również lawendą lekarską lub lawendą angielską. Ta zimozielona niewielka (30-80 cm) krzewinka pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, lecz bardzo dobrze radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Lawenda wąskolistna kwitnie najczęściej na lawendowo, czyli jasnofioletowo, lecz także liliowo, różowo i biało. Mogą być w jednym kolorze lub z jaśniejszą obwódką. Jej rurkowate kwiaty zebrane są w kłosy. Liście lawendy wąskolistnej są wąskie, szaro-zielone i lancetowate. Cudownie pachną!
Jak wygląda lawenda francuska
Lawenda francuska Lavandula stoechas nazywana jest również lawendą arabską lub hiszpańską. Lawenda ta tworzy zwarte krzaczki. Dorasta do wysokości 60 cm. W naturalnych warunkach (kraje Morza Śródziemnego) może mieć nawet metr wysokości. Łatwo ją poznać po uroczych srebrzystych włoskach, które pokrywają pędy i liście lawendy francuskiej, które są nieco szersze od liści lawendy wąskolistnej.
Kwiatki lawendy francuskiej różnią się od kwiatów lawendy wąskolistnej. Jej kwiatostany są beczułkowate i składają się z drobnych kwiatuszków. Na wierzchołku beczułki znajdują się natomiast kwiatki większe w kolorach fioletowym, różowym, purpurowym i białym.
Lawenda wąskolistna, uprawa
Lawendę wąskolistną zakupioną w doniczce można sadzić wiosną i jesienią, lecz ogrodnicy bardziej polecają porę powakacyjną. Co jest jednak najistotniejsze przy uprawie lawendy wąskolistnej: najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i bardzo słonecznym, suchym oraz ciepłym.
Lawenda wąskolistna, gleba
Lawenda wąskolistna nie wymaga specjalnie dobrej gleby ani nawożenia. W sklepach można kupić specjalne nawozy do lawendy. Są także skuteczne naturalne metody.
Lawenda wąskolistna, podlewanie
Lawenda wąskolistna dobrze radzi sobie z suszą, znacznie gorzej z nadmiarem wody i ciężkimi, gliniastymi glebami. Dlatego sadząc lawendę (czy to w gruncie, czy w donicach na tarasie) powinniśmy zapewnić jej odpowiedni drenaż. W donicach nie możemy także zapomnieć o otworach drenażowych!
Lawendę podlewamy bezpośrednio na glebę, nigdy nie zraszamy. W ogrodzie podlewamy jedynie młode rośliny, w donicach na tarasie lub balkonie – 2 razy w tygodniu najlepiej po zachodzie słońca niewielką ilością wody.
Lawenda wąskolistna, kiedy ciąć
Lawendę trzeba przycinać dwa razy do roku: wiosną i latem. Latem przycinamy lawendę w kulę. Wiosną – pod koniec marca lub na początku kwietnia skracamy pędy starszych roślin o połowę, te, które posadziliśmy rok wcześniej o jedną trzecią. Latem tniemy tylko kwitnące pędy. Wówczas możemy się spodziewać ponownego kwitnienia rośliny.
Czy lawenda wąskolistna jest odporna na mróz
Lawenda wąskolistna jest rośliną odporną na mrozy, zapewne dlatego jest tak popularna w naszym kraju. Młodsze krzewy warto okryć na zimę, a podstawę rośliny obsypać warstwą torfu. Donice z lawendą przenosimy w osłonięte od wiatru miejsce i okrywamy stroiszem.
Lawenda francuska, uprawa
Lawenda francuska jest dużo delikatniejsza od lawendy wąskolistnej, dlatego jej uprawie trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi. Różnice w uprawie tych dwóch odmian wynikają przede wszystkim z faktu, że lawenda francuska nie jest odporna na mróz. Przy -8 już po niej. Dlatego częściej uprawia się ją w donicach niż w gruncie.
Lawenda francuska, stanowisko
Lawenda francuska najlepiej rośnie na słonecznym i osłoniętym stanowisku w próchniczej, przepuszczalnej i średnio wilgotnej glebie. Ważne, by miała ona dużą zawartość wapna i odczyn zasadowy (pH 6,0-8,0).
Lawenda francuska, przycinanie
Lawendę francuską przycinamy w ciągu roku dwukrotnie: wiosną i latem, gdy przekwitnie, ścinamy kwiatostany i fragment łodygi. Wówczas będzie kwitła w kwietniu i maju oraz ponownie we wrześniu.
Lawenda francuska, zimowanie
Na zimę przenosimy lawendę francuską do widnego, chłodnego miejsca. Podlewamy ją w tym czasie umiarkowanie. Ponownie wystawiamy ją na zewnątrz po przymrozkach.